Четвер, 30 Червня, 2022

Яка буде Україна за президенства Зеленського

21 квітня о 20.00 було оголошено результати екзит-полів, в яких впевнену перемогу над чинним президентом Петром Порошенком, отримав Володимир Зеленський. 73,2% проти 25,3 %, саме так розпорядились результати. Як реагувати на ці результати? Панікувати чи сподіватись на покращення?

Експерти Yes-Rivne визначили можливі варіанти, яким президентом буде Володимир Зеленський, якщо екзит-поли буде підтверджено офіційними результатами ЦВК.

Слабкий президент Зеленський

Володимир Зеленський не зможе кардинально змінити зовнішній вектор розвитку країни і буде рухатися по накатаній доріжці, яку протоптав попередник. Будуть проявлятись найбільш слабкі сторони президента Зеленського, а саме відсутність компетентної команди професіоналів і чіткого визначеного вектору розвитку економіки. При цьому визначити сам вектор не зможуть виборці Зе команди, так як коливання між ЄС та РФ буде нагадувати президентство Кучми другого періоду.

Пробіл в кадрах, які безумовно має Володимир Зеленський заповнюватиметься новими людьми, які також, не будуть компетентними, а основні фінансові потоки контролюватимуть люди та партнери олігарха Ігора Коломойського, до якого наближений Володимир Зеленський.

У зовнішній політиці ЗЕ президент буде дуже невиразним, боячись робити різкі кроки і робити тематичні заяви. Від вступу України до НАТО, Зеленський, скоріш за все відмовиться, але при цьому підтримуватиме відносини з ЄС.

Відносини з Російською Федерацією навряд покращаться та взагалі не зміняться. План Зеленського грати на нейтральному полі в рамках Мінського процесу, не дасть користі. При тому, що риторика президента буде не войовничого стилю, як у Порошенка, а цілком компромісна, але напряму домовлятись з президентом Путіним, Зеленський не захоче та уникатиме.

У внутрішній політиці до осені Зеленський буде неактивний, лише після парламентських виборів і проходом партії-перебіжчиків «Слуга народу», президент зможе бодай щось пропонувати та озвучувати позиції з трибуни парламенту. 

ЗЕ команда пропонуватиме Зеленському розпустити парламент і на хвилі хайпу в парламент могла б знайти його партія «Слуга народу». Проте навряд в президента буде досить умов, щоб розпустити парламент. Тому орієнтуватись прийдеться на чергові парламентські вибори восени, а до осені можливі різкі скачки рейтингу Зеленського, що не дозволить отримати його партії більшість в парламенті і змусить його домовлятись  з опозиційними до нього силами або визнати їх перемогу та право формувати коаліцію і уряд.

В економіці змін точно, при умові слабкого президента, чекати не потрібно. США продовжить керувати програмами фінансової звітності офіційного Києва, але ці процеси можуть зменшити обороти.

Державний устрій з парламентсько-президентської республіки перейде до фактично парламентської, де парламент і уряд вирішуватимуть ключові питання держави, а слабкий президент не зможе їх регулювати. Щось схоже з епохою Ющенка і вічним перетягуванням повноважень.

Важливою проблемою є завищені очікування електорату Зеленського, які виправдати за рік він точно не зможе, при умові слабкого президентства.

Зеленський – президент хаосу

Президент Володимир Зеленський розпочне різко хапатися за всі реформи самостійно, але досягнення успіху в них не буде. Відсутність результатів приведе до падіння рейтингу і провалу його політичної сили на парламентських виборах. Після цього реальні важелі управління державою зможуть отримати сили, які успішно проведуть парламентську кампанію. (Майбутній великий блок партій Порошенка, Батьківщина Тимошенко, блок нових патріотичних сил Гриценка-Садового, можливий лівий блок партій Бойка-Вілкула-Мураєва та націоналістичний бок).

На внутрішньому фронті Зеленський застрягне в бюрократичних особливостях і «болото» потопить його на дно.

На зовнішньому фронті, при президенті хаосу, Росія спробує скористатись невпевненістю та проблематикою компромісу в середині держави і загострить ситуацію на Донбасі. Хаос в управлінні навряд зможе допомогти дати відсіч агресору, натомість змусить Зеленського домовлятись з Росією на умовах Москви. Закінчення конфлікту можливе, але при цьому Україна змусить визнати повну автономію ДНР та ЛНР.

В економіці хаос також буде аксіомою, так як олігарх Коломойський швидкими темпами буде повертати собі колишню власність та важелі впливу. Існуватиме загроза припинення співпраці з МВФ, що власне зупинить економіку та закине країну в дефолт.

Зеленський і новий Слуга народу

Експерти не виключають можливість проведення впевнених реформ та успішність президента Зеленського. Всі колеги Зеленського говорять, що він великий трудоголік, що, можливо, допоможе йому на президентському посту.

На зовнішньому фронті, при такому розкладі, можливі успіхи із заходом і знайдення компромісно вигідного рішення з Росією.

На внутрішній політиці, щоб диктувати свою гру Зеленський повинен буде знайти привід розпуску парламенту відразу після приходу на пост президента. Далі президенту Зеленському необхідно буде формувати незалежний уряд з часто застосуванням «варягів» із закордону. Першими рішеннями якого повинні будуть стати вивід тіньової економіки та підвищення інвестиційної привабливості.

Президент акцентуватиме увагу на постійне спілкуванні з народом із залучення сучасних технологій. Через які він змушений буде прорекламувати підвищення рівня доходів і зростання рівня життя.

Yes-Rivne вважає ось так виглядають можливі сценарії президентства новообраного Володимира Зеленського.