П’ятниця, 1 Липня, 2022

Покарання за булінг у школах: що треба знати рівнянам

Президент України Петро Порошенко 16 січня 2019 року підписав законопроект про булінг. Даний законопроект Верховна Рада України ухвалила 18 грудня. Закон передбачає штрафи за цькування в навчальному закладі, пише yes-rivne.com.ua.

Законом передбачений штраф від 40 до 840 гривень за фізичне чи моральне насильство, а також будь-яку агресію. Ця суму виплачуватимуть батьки кривдника, якщо він ще може сам відповідати перед законом. За завдання кривди в особливо тяжкому випадку відносно неповнолітнього будуть накладати штрафи від 1700 до 3400 гривень. Що стосується керівників шкіл, то їх штрафуватимуть за приховування булінгу від 850 до 1700 гривень. Керівники шкіл повинні слідкувати за проявами булінгу і розглядати заяви про випадок цькування.

Як боротися з булінгом в школі? Потрібно навчитися відрізняти, де закінчується звичайне беззлобне (або не дуже)
жартування, яке можна просто проігнорувати (або гідно відповісти) – і де починається насильство якому самостійно складно протистояти. Для цього варто згадати відмінні характеристики булінг (систематичність, тривалість, нерівноцінність сил). А можна і нічого не згадувати – достатньо відчути, що ситуація виходить з-під контролю. І почати дзвонити в усі дзвони з проханням про допомогу.

Найнебезпечніша омана – «він сам винен». Потрібно твердо усвідомлювати, що причин для масової агресії з боку колективу стосовно окремої дитини – немає. Їх просто не існує. А якщо існують, то це цілком і повністю вина (або, скоріше, біда) даного колективу.

Інформування дорослих в критичних ситуаціях – це не наклеп і не прояв слабкості. Це цивілізований спосіб вирішення конфлікту. Основна частина відповідальності в разі насильства в шкільному колективі лежить на дорослих. На батьках і на педагогах. Чи означає вищесказане, що дитину не потрібно вчити вирішувати конфлікти самостійно? Звісно, ні. Бувають випадки, коли досить навчити по-іншому реагувати на дії кривдника (не розплакатись, а засміятися, чи проігнорувати) і хвиля агресії загасне. Водночас дорослим потрібно не упустити момент, коли потрібно реагувати негайно.