П’ятниця, 1 Липня, 2022

Електоральні війни: кого обере Рівненщина в 2 турі?

31 березня, в першому турі виборів президента України рівняни не продемонстрували довіри до чинної влади на чолі з Петром Порошенко та можуть сміливо довіряти соціології, яка майже відразу вказала на перемогу Володимира Зеленського з великим відривом.

Загалом, як вже повідомляло Yes-Rivne, результат першого туру на Рівненщині типовий до низки результатів по західним областям України, але перед 2 туром шанси в боротьбі за електоральну підтримку досить рівні. І хоч Зеленський отримав перемогу в першому турі, в другому йому легко точно не буле, оскільки команда чинного президента Порошенка готується підключити весь свій та протестний електорат інших кандидатів з першого туру. До речі, штаб Порошенка вже почав активно над цим працювати. 

Загальна кількість жителів Рівненської області, що взяла участь у виборах 31 березня склала 552 040 виборців, а це 65%. Порівняно з минулими президентськими виборами, які відбулись в 2014 року, явка виборців на 6% нижча, проте і є позитив – на дільницях з’явилось на багато більше молоді, що і власне пояснює високі показники Володимира Зеленського.

24% із загальної кількості виборців на Рівненщині ( а це 132 586 виборців) віддали свій голос  очільнику «95 кварталу» Володимиру Зеленському. Чинний президент Петро Порошенко отримав 22,3% з 123 225 виборців. Третьою фінішувала у виборчих перегонах на Рівненщині лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко з 16% і 88 141 голосом, четверте місце посів «вічний радикал» – Олег Ляшко з 9,9%.

П’ятірку кандидатів на пост президента України на Рівненщині закрив Анатолій Гриценко з 7,7% виборців. Значну підтримку рівнян також отримали – екс-голова СБУ Ігор Смешко (5,7%), лідер «Опозиційного блоку За Життя – Юрій Бойко (4,4%), єдиний кандидат від націоналістичних сил –  Руслан Кошулинський (2,8%), переможець праймеріз від політичної партії «Укроп» Олександр Шевченко (1,1%) , кандидат від опозиційних сил – Олександр Вілкул (1%), досить незвично багато отримав невідомий на Рівненщині кандидат, який стверджують займався технічним відбиранням голосів в кандидатки з таким ж прізвищем – Юрій Тимошенко (0,8%) та екс-голова СБУ – Валентин Наливайченко (0,5%). Найменшу підтримку в рівнян отримав екс-голова ДФС Роман Насіров лиш із 69 голосами.

Результати першого туру виборів президента України

Протягом дня голосування поліція отримала 50 повідомлень з різних куточків Рівненської області про порушення під час голосування. Найчастіше скаржилися люди, які не могли знайти себе в списках виборців і ті, хто спостерігав, як інші виборці фотографують щось у виборчій кабінці або людей, які підозріло поводились на виборчій дільниці. (Запитували інших виборців, як проголосували, навмисно знищували свій бюлетень тощо)

Також отримувала поліція й повідомлення про не зняту на момент голосування політичну рекламу. Загалом вибори в Рівненській області пройшли спокійно і без очевидних проблем. Не було нарікань жодних політичних сил на адмінресурс чи залякування виборців чи відвертий підкуп виборців в день голосування.

Хоча маленькі політичні хитрощі в «день тиші» все ж таки відбулись. Переддень виборів на вулицях Рівного з’явились працівники СБУ з воєнною амуніцією та зброєю, які були сприйняті, за оцінками соцмереж, як досягнення гаранта у військовій сфері, а в суботу, 30 березня, відбулось відкриття амбулаторії в с.Плоскому Острозького району, (до речі, більшість  села підтримала наступного дня чинного президента Петра Порошенка), а бігборд біля амбулаторії з надписом «Думай» спонукав жителів правильно проголосувати.

Не зняли бігборди, які прямо не мали агітаційної складової, але прямо нагадували про кандидатів в Юлії Тимошенко і Володимира Зеленського, проте їх було у рази менше.

Володимир Зеленський отримав перемогу в чотирьох округах Рівненщини з п’яти. Найвища підтримка у нього спостерігалась в 156-му окрузі ( Березнівський, Костопільський, Сарненський райони), а також в місті Рівне.

Петро Порошенко отримав більшість голосів в 154-му окрузі (південь області), де набрав 23,4% виборців проти 20,9% у Володимира Зеленського. Загалом по Україні розрив між двома кандидатами удвічі більший на користь Володимира Зеленського. (30% і 16%).

У першому турі Володимира Зеленського підтримали ті, кому не подобається дії нинішньої влади та й загалом решта списку кандидатів, на їх думку, не достойна найвищої посади в Україні. Володимир Зеленський нічого не обіцяв і позиціонував себе як нове обличчя українського політикуму.
 

Петра Порошенка підтримали ті, хто безпосередньо зав’язаний на цій владі: держслужбовці та люди, блага яких залежать від влади, а також люди середнього та старшого віку, які дякували голосами Порошенку за  Томос, безвіз та, на їх думку, збереження цілісності України. Також досить значний відсоток людей, побоювались кардинальної зміни влади у воюючій країні, що також зіграло на руку Петру Порошенку.

У другому турі результати по всій Україні можуть мати кардинально інші результати та суттєво відрізнятись від результатів першого туру. Власне, над цим вже працюють штаби Петра Порошенка, зокрема активно використовуючи соціальні медіа. 

Завдання штабісти отримали ще раз продемонструвати здобутки влади і переконати не визначений електорат, який підтримував інших кандидатів, що підтримка Зеленського  – це підтримка проросійських сил, люди, які голосують за нього є «малоінтелектуальними малоросами».

Що характерно, сам електорат Порошенка поводиться досить агресивно в соцмережах, що спонукатиме людей, що не підтримують Петра Порошенка взагалі не з’явитись на дільниці.

Сам Петро Порошенко після оголошення екзит-полів у неділю заявив, що почув українців і буде наводити аргументи, чому голосувати потрібно за нього. Проте тактика обзивання Володимира Зеленського «клоуном», «маріонеткою Коломойського», а його виборців не надто освіченими, може не дати обіцяних результатів.

Високий рейтинг Зеленського в першу чергу не є показником рейтингового серіалу «Слуга народу», а показник розчарування народу після Революції Гідності і даний електорат готовий обирати любого кандидата лиш би не причетного до нинішньої влади.

 Останніми днями активно позиціонується теза про необхідність теледебатів, в яких кандидати між собою озвучили основні вектори зовнішньої політики, озвучили гарантії безпеки та кадрові рішення на посаді президента. Що ж очікуємо новий виток політичної кампанії, від себе радимо вам обирати вдумливо і голосувати за програмні рішення кандидатів.

А за кого голосували ви в першому турі і чому? Поділіться з нами в коментарях.