Понеділок, 8 Серпня, 2022

Від Кравчука до Зеленського: найгучніші президентські візити на Рівненщину

Візит президента України – першої особи держави, чи то закордонний, чи в межах нашої країни завжди ретельно планується та готується. Для закордонних поїздок існують спеціальні дипломатичні протоколи та церемоніали. З робочими візитами в межах України, звичайно, дещо простіше. Пригадуючи візити перших осіб держави на Рівненщину, перед очима одразу виникає картина: охорона президента, кортеж автомобілів, журналісти, фотокамери, чистенькі і охайні вулиці навколо, завбачно прибрані до візиту президента, пише yes-rivne.com.ua. Тож, якими були найзнаковіші візити президентів незалежної України на Рівненщину?

З хлібом та сіллю в рівненському аеропорту: візит Леоніда Кравчука у Рівне, червень 1991 рік

Леонід Кравчук став першим президентом України після відновлення нею незалежності. Політик, як відомо, народився на Рівненщині в селі Великий Житин. Леонід Макарович займав президентський пост з 5 грудня 1991 по 19 липня 1994 року.

Відомо, що Леонід Кравчук відвідував Рівне та Рівненщину у статусі голови Верховної Ради, за півроку до того, як став очільником держави. У червні 1991 року Кравчук відвідав козацьке свято у Рівному на стадіоні «Авангард» та побував в селі Пляшева на Радивилівщині на відкритті меморіалу «Козацькі могили». Візит був приурочений до річниці битви під Берестечком.

Зустрічали високопосадовця, як і належить з хлібом та сіллю в рівненському аеропорту, де приземлився літак на борту з Кравчуком.

Під час урочистостей на Козацьких могилах майбутній президент України звернувся до присутніх, але чимала кількість людей почала скандувати: «Україні волю», «Геть союзний договір», «Геть Кравчука!». Присутній патріарх Української Автокефальної Православної Церкви Мстислав закликав не перетворювати поминальний захід на «політичну свистопляску». Вигуки і скандування одразу припинилися.

За часів президенства Кравчука жителі Рівненщини, та, зокрема, його односельчани скаржились, що він мало зробив для рідного краю. Однак в одному з інтерв’ю політик відповів на такі закиди наступними словами:

«Я знаю, що в селі часто скаржаться, що я для села нічого не зробив. Але я сповідую принцип: якщо я можу зробить за свій кошт — треба робить. Якщо президент з якогось села використовує бюджет для свого села — це буде порушення закону, тоді будемо жити всі в комунізмі, вибачте на слові».

І поки в рідному для Кравчука Великому Житині на його нарікали, в Острозі політика завжди шанували. Адже в останні місяці свого президенства, в квітні 1994 року Кравчук підписав указ «Про створення Острозького колегіуму», який став Національним університетом Острозька академія. Політик був головою наглядової Ради Острозької академії та почесним академіком академічного братства навчального закладу.

«Завжди їду з добрим настроєм»: візити Леоніда Кучми на Рівненщину

Леонід Кучма двічі займав президентську посаду. Його президенство тривало з 1994 року по 2005 рік і багато чим запам’яталось українцям. За десятиліття президенства Кучма встиг не один раз побувати в Рівненській області.

Один із візитів тодішнього очільника держави відбувався у вересні 1999 року. Президентський борт приземлився у рівненському аеропорту. Зустрічали Гаранта Конституції керівники області, міста, правоохоронних органів та генерали ЗСУ.

«Я завжди всюди, куди я їду приїжджаю з добрим настроєм. Тому не виняток і Рівненська область», – так тоді коментував свій візит на Рівненщину Кучма.

Тоді президент взяв участь в урочистостях з нагоди відкриття об’їзної дороги в с. Олександрія Рівненського району. Відкриття об’їзною дороги не обійшлося без традиції з радянським присмаком – урочистим перерізанням стрічки. Після цієї частини урочистостей Кучма виступив з невеликою промовою, заявляючи, що дорогу будували за сучасними технологіями, так, щоб служила «на решту життя».

Після відкриття дороги Кучма поїхав на рівненський полігон, де проходили показові тактичні навчання навчання з бойової стрільби.

Однак не лише дорогу урочисто відкривав Кучма на Рівненщині, а й школу. Наприкінці березня 2004 року президентський гелікоптер приземлився неподалік с. Балашівка, що на Березнівщині. В село президент прилетів для відкриття нової школи. Можна лише уявити собі, скільки часу місцевий люд готувався до приїзду Гаранта. Балашівський колегіум був збудований під патронатом Леоніда Кучми, власне, тому тодішній український лідер приїхав на відкриття навчального закладу.

Очільник держави під час урочистостей подарував школі автобус, аби дітей з ближніх сіл можна було підвозити до школи. Звичайно, не обійшлося без урочистої промови під час якої глава держави заявив, що «якби всі політичні сили спрямовували свої зусилля на творення, а не на звинувачення один одного – вигляд нашої країни був би іншим».

На знак вдячності другому президентові у Балашівському колегіумі було відкрито кімнату-музей Леоніда Кучми. Частину експонатів тодішній Гарант особисто подарував навчальному закладу.

В той день, 26 березня 2004 року Леонід Кучма відвідав також хімічне підприємство-гігант «Рівнеазот» та Рівненську атомну електростанцію у Кузнецовську (сучасний Вараш).

Бував на підприємствах та в пологовому: візити Віктора Ющенко на Рівненщину

Третій президент незалежної України Віктор Ющенко очолював нашу державу з 23 січня 2005 року по 25 лютого 2010 року. Віктор Андрійович неодноразово відвідував Рівненську область в рамках робочих візитів.

Жителям області запам’ятався візит тодішнього українського лідера на підприємство з виробництва склотари «Консюмерс-Скло-Зоря», яке знаходиться в с. Зоря Рівненської області. Візит Віктора Ющенко на підприємство відбувався 7 листопада 2006 року. В цей же день третій президент прийняв участь у відкритті експериментального майданчика «Дитяче містечко» в селі Олександрія Рівненської області.

На початку грудня 2008 року Віктор Ющенко знову перебував на Рівненщині, щоправда проїздом. Тодішній очільник держави прямував на Волинь, у рівненському аеропорту президента зустріли представники місцевої влади.

У лютому 2009 року Віктор Ющенко знову відвідував наш край. Президентський борт дещо із запізненням приземлився в рівненському аеропорту. З аеропорту кортежем президент та особи, які його супроводжували, поїхали в Острог. В місті президент побував в Острозькому пологовому будинку. Глава держави побачив, в яких умовах з’являються на світ маленькі українці. А одну із породіль тодішній Гарант привітав з народженням сина. Жінці подарували дитячий візок та квіти. Президент тоді наголосив, що медичний заклад недоукомплектований реаномобілем.

Після відвідин Острога Віктор Ющенко відправився в Здолбунів. В цьому місті президент побував на підприємстві ВАТ «Волинь-Цемент». Відомо, що напередодні візиту комунальники активно латали та впорядковували близько кілометр розбитої дороги поблизу підприємства.

Віктор Ющенко відвідував Рівненщину також після того, як склав президентські повноваження. У 2019 році він побував в Острозькій академії.

Візити на Рівненщину президента-зрадника Віктора Януковича

Віктор Янукович зайняв президентський пост у лютому 2010 року. Його президенство, як відомо, закінчилось зрадою України та втечею в Росію в ніч з 21 на 22 лютого.

І хоч найчастіше за все Янукович, будучи в статусі президента, відвідував Донецьку та Дніпропетровську області, а також Крим, все ж іноді відвідував і західні області України.

Рівненщину та Житомирщину Янукович відвідував в кінці серпня 2011 року. 

Роком раніше Янукович приїздив у Клевань, що в Рівненській області. Тодішній президент приймав участь у церемонії відкриття фізіотерапевтичного корпусу закладу «Рівненський госпіталь для інвалідів війни». У 2015 році заклад перейменували на «Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни».

Відвідини Острозької академії та відкриття дитячого садка: візити Петра Порошенко на Рівненщину

П’ятий президент України Петро Порошенко очолив державу в складні часи, коли Росія анексувала півострів Крим та розпочала збройну агресію на Сході нашої країни. Президентську посаду Порошенко зайняв 7 червня 2014 року. Його президентство тривало до 20 травня 2019 року.

27 жовтня 2016 року в статусі президента Петро Порошенко відвідував Рівненщину. В рамках поїздки він побував у відомому навчальному закладі нашого краю – Острозькій академії.

23 березня 2018 року тодішній очільник держави Петро Порошенко знову відвідував Рівненську область. Політик відкрив збудований із застосуванням енергоефективних технологій дитячий садок в Обарові. Перерізав святкову синю стрічку тодішній лідер разом з дітками. Окрім цього під час візиту політик відвідав пожежно-рятувальну частину у Рівному. Під час відвідин Порошенко передав вогнеборцям нову техніку.

П’ятий президент України відвідував Рівненщину у середині січня 2019 року. Політик приїхав на богослужіння у Свято-Покровський собор міста Рівне. Після богослужіння Порошенко поїхав у Клеванський госпіталь ветеранів війни. Наступним пунктом призначення був Здолбунівський будинок культури, де тодішній Гарант виступив перед здолбунівчанами. Зі Здолбунова Порошенко знову поїхав у Рівне.

Приїздив до Рівного Порошенко і під час передвиборчих перегонів у 2019 році. 18 березня 2019 року політик, як кандидат у президенти виступив зі сцени на Майдані Незалежності.

Візити Володимира Зеленського на Рівненщину: чим запам’ятались

Володимир Зеленський став шостим президентом України. Зеленський зайняв посаду очільника держави 20 травня 2019 року.

Володимир Зеленський відвідував Рівненщину 1 жовтня 2020 року. Покинувши летовище рівненського аеропорту, президентський кортеж попрямував на вул. Макарова. Гарант Конституції приїхав оглянути будівництво спортивного комплексу. Очільник держави, оглядаючи об’єкт, зачепив тему будівництва доріг, басейнів та відновлення історичних та архітектурних пам’яток. Президент Зеленський також відвідував медичні заклади та північний об’їзд.

16 лютого 2022 року, за тиждень до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Володимир Зеленський побував на Рівненському загальновійськовому полігоні, де проходили військові навчання.

А чим вам запам’ятались приїзди президентів на Рівненщину?