Понеділок, 8 Серпня, 2022

Корифей місцевого самоврядування Рівненщини: біографія політика Валентина Кроки

Валентина Кроку вважають корифеєм місцевого самоврядування Рівненщини. Валентин Іванович був депутатом Рівненської обласної ради семи скликань, трьох – районної і стільки ж сільської. Політик активно відстоював інтереси органів місцевого самоврядування та підтримував децентралізацію. Валентин Крока був одним із тих, кого влада анітрохи не зіпсувала. Про це свідчать теплі спогади краян. Люди пригадують, що політик завжди був небайдужим до проблем жителів свого краю, пише yes-rivne.com.ua.

Рекордсмен у статусі депутата Рівненської облради: політичний шлях Валентина Кроки

Народився Валентин Крока 2 квітня 1950 року у селі Жалин, що на Костопільщині. Навчався в Мирогощанському радгосп-технікумі. У віці 22-х років Валентин Крока приїхав у Рівне. У місті майбутній політик влаштувався працювати змінним інженером у «Райсільгосптехніку». Паралельно навчався в Українському інституті інженерів водного господарства (сучасний Національний університет водного господарства і природокористування).

У вихідні дні юний Валентин Крока любив ходити в Палац культури, де збиралась молодь для танців. Саме тут Валентин і познайомився зі своєю майбутньою дружиною – Лідією. В одному з інтерв’ю політик пригадував, що Лідія йому сподобалась одразу – майбутня обраниця прийшла на танці в гарній сукні в українському стилі.

6 травня 1973 року пара офіційно уклала шлюб. Молодята спочатку жили в гуртожитках. Згодом голова колгоспу «Зоря», який знаходився у рідному селі Валентина, запропонував молодому чоловікові посаду головного інженера, а згодом свого заступника, а окрім цього й будиночок. Тому молодята отримали змогу звити своє сімейне гніздечко.

Пізніше Валентин Крока пригадував, що їм з дружиною ніхто не допомагав – подружжя самостійно облаштовувало своє життя.

«Нам ніхто не допомагав: Лідині батьки статків не мали, мої теж, бо треба було вивести в люди п’ятеро дітей, тому розраховували лише на себе. Але якщо подружжя ладить між собою, то все у нього вийде. Так і у нас. У Жалині народилися наші доньки Наталія та Вікторія», – розповідав політик в інтерв’ю «Голосу України» в 2015 році.

На посаді заступника голови колгоспу у рідному селі здібного хлопця помітило керівництво нашої області. Згодом Валентина запросили на роботу до Березного. Певний час майбутній політик працював інженером у «Сільгосптехніці». А згодом Валентин Крока розпочав свій політичний і управлінський шлях. Впродовж десяти років, з 1985 по 1995 працював головою Березнівського райвиконкому та головою Березнівської районної ради народних депутатів. Також у різні роки був представником президента України у Березнівському районі та районним депутатом.

Впродовж 1995-1997 років Валентин Крока працював першим заступником голови Рівненської облдержадміністрації. Також політика двічі обирали заступником голови обласної ради.

Крока сім разів обирався депутатом Рівненської обласної ради. Навряд чи, хтось на Рівненщині має такий депутатський стаж. Крока завжди відстоював інтереси місцевого самоврядування та підтримував реформу органів місцевого самоврядування.

У 2019 році тодішній президент України Петро Порошенко нагородив Валентина Кроку орденом «За заслуги» II ступеня. Місцевого депутата було відзначено за вагомий особистий внесок у державне будівництво, розвиток місцевого самоврядування, багаторічну сумлінну працю і високий професіоналізм. Політик також був нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради і орденом «За заслуги» III ступеня.

Працював сумлінно та чесно: як згадують про Валентина Кроку краяни

Виборці та колеги Валентина Кроки з глибокою повагою та шаною згадують про корифея місцевого самоврядування Рівненщини. Адже в своїй роботі чоловік керувався настановою матері:

««посада дана Богом. Вона тимчасова. Але працювати треба так, щоб казали потім: «Це хороший керівник був».

Не забуваючи про цю настанову, місцевий політик працював чесно та на совість. Будучи обласним депутатом, Валентин Іванович фактично щодня проводив прийоми громадян. Завжди знав, що турбує жителів області. А коли політик приїжджав у села, то до нього вистроювались черги з людей. Краяни розуміли, що хто, як не виходець з народу найбільше зрозуміє їх проблеми.

Люди пригадують цікаву історію, коли Крока займав посаду заступника голови облради. До чиновника прийшла бабуся і поцікавилась, чи є якісь пільги для малозабезпечених пенсіонерів на придбання газової плити. Бо її плита, якою вона користувалась 40 років,згоріла. Після цього політик вирішив придбати бабусі плиту. Через кілька днів пенсіонерка принесла чиновнику пиріжків і подякувала за його вчинок.

Чимало краян має, за що згадати Валентина Кроку хорошим словом.

До слова, політик дуже любив танці. Переповідав, як одного разу на вечірці в Стамбулі з нагоди міжнародної виставки виконав декілька українських пісень і станцював. Після чого до рівненського чиновника почали підходити люди з проханням лишити автограф. Їм було складно повірити, що Валентин Крока аж ніяк не артист, а політик.

Останні роки Крока мешкав в Обарові, що неподалік від Рівного. 24 березня 2022 року відомого депутата здолав онкологічний недуг. У засвіти відійшов політик Рівненщини, якого любили та підтримували краяни.