Субота, 2 Липня, 2022

Рівненські міські голови від часів незалежності: хто та чим запам’ятався?

Місто Рівне не може похвалитися надто активним політичним життям і за часи здобуття незалежності в країні до наших днів на посаді міського голови Рівного перебувало не так багато чиновників – їх можна перерахувати на пальцях однієї руки, а все через те, що “крайнього” мера Володимира Хомка рівняни обирали на цю посаду декілька разів, пише сайт yes-rivne.com.ua.

Тим не менше, всього за час незалежної України мерів в нашого міста було четверо і кожен з них запам’ятався рівнянам своїми вчинками на керівній посаді. Що пам’ятають рівняни і чого вони не знали про своїх мерів – читайте нижче.

Федів Іван Осипович – перший рівненський міський голова

Першим міським головою міста Рівне за часів незалежної України став Федів Іван Осипович, який прийшов до влади у травні 1990 року і, на жаль, про нього збереглося не так багато інформації. Знаємо тільки про те, що він народився 1950 року, посідав важливі керівні посади – посаду голови виконавчого комітету міської Ради народних депутатів, посаду голови Рівненської міської адміністрації (управи) (з 10 червня 1992) та посаду голови Рівненської міської ради народних депутатів (з 1 жовтня 1991).

Рівняни добре пам’ятають, що Івану Федіву політична діяльність та керівні посади не припали до душі. Вже в 1993 році він добровільно покинув мерське крісло, зазначивши, що його більше не цікавить влада. Після цього доля відвела Івана Федіва до Львова, де він працював заступником міського голови, хоч і теж недовго займався політикою і тут. Однак за кілька років на керівній посаді Федів Іван таки зберіг по собі добру пам’ять серед виборців і є риси в цього чиновника, про які згадують і досі.

Федів Іван – мер, який запам’ятався назавжди тягою до реформ

Саме Федіва Івана рівняни називають мером-реформатором – ні, не через те, що він втілив в реальність чимало реформ. Так його називають через постійний потяг до цих реформ та різноманітних креативних проєктів. Рівняни і досі, хоч і з іронічними нотками, згадують про перспективний трамвайний проєкт в нашому місті, про який заговорив перший міський голова часів незалежності.

Так склалося, що перший міський голова покинув рідне місто, однак завжди про нього згадував. А свою тягу до реформ реалізував через діяльність громадського об’єднання “Інформаційно-консультативна агенція реформ–Україна” (ІКАР-Україна), яке він, власне, і очолив в 2001 році.

Володимир Михайлович Мороз: мер, який “втримав місто на плаву”

На зміну Іванові Федіву прийшов Володимир Мороз, який з 1994 по 1998 роки очолював мерське крісло в Рівному. До цього він багато років працював на виробничих підприєствах, згодом опинився і при політичній діяльності. Сам Іван Федів підібрав його для себе як чудового кандидата на посаду свого першого заступника.

Про Володимира Мороза пам’ятають як про людину-винахідника – йому належить чимало розробок, людину з активною громадянською позицією – наприклад, він заснував інститутський гурток української мови, через що небайдуже студентство обрало депутатом міської ради в 1990 році.

Про Володимира Мороза кажуть, що саме він є тим мером, що втримав наше місто на плаву в неспокійний час. Чому так і що такого зробив Володимир Мороз для нашого міста – розберемося нижче.

Володимир Мороз і його вклад в реформи місцевого самоврядування

Найбільше другий міський голова запам’ятався своїми реформами місцевого самоврядування – на відміну від свого попередника, він не просто говорив чимало про них, він чимало для них також зробив. Обрав для себе прогресивний – європейський – вектор розвитку. За таку прогресивну позицію його згодом і було обрано до керівництва Асоціації міст України через кілька років.

Діяльність Володимира Мороза на посаді міського голови Рівного була достатньо яскравою, через що після складення повноважень його запросили до української столиці – там він працював в Адміністрації Президента України.

Чайка Віктор Анатолійович – 18 років на посаді міського голови

Так-так, саме 18 років пробув цей політик при керівній посаді в Рівному. Все розпочалося ще в далекому 1981 році, коли він тільки приступив до цих обов’язків, згодом склав повноваження в 1988. Згодом повернувся до керівної посади – в 1998 році знову почав очолювати наше місто аж до 2008 року.

За його діяльність отримав чимало нагород – орден Дружби народів, орден “Знак пошани”, “За розбудову України”, “За заслуги” та “Заслужений працівник транспорту України”. Останню нагороду отримав за те, що майже 30 років свого життя присвятив “автомобільній” роботі.

Що пам’ятають рівняни про цього мера?

Про Віктора Чайку можна говорити чимало – це справжня людина-епоха, як називав його наступник Володимир Хомко. Справедливий і дещо різкий, цей мер мав справді козацький характер, який цілком відповідав його козацькому прізвищу.

Для Віктора Чайки головна ідеологія і стратегія діяльності базувалися біля фрази “Моє місто” – з цим жив і працював на благо рівнян. Завжди мріяв про розквіт рідного міста і 35 років свого життя присвятив саме Рівному, через що час його діяльності називали “епохою Чайки” і називають дотепер.

Володимир Хомко – четвертий міський голова Рівного

Четвертим міським головою міста Рівного став Володимир Хомко, який приступив до своїх обов’язків в 2008 році і по 2020 залишається мером Рівного. Він – знаний місцевий інженер, який багато років працював в “Рівнеоблводоканалі”, де був головним інженером і першим заступником директора підприємства.

Працював з початком 2000-х начальником управління Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства і брав участь в розробці низки важливих законів. Згодом повернувся до рідного міста, де балотувався в мери Рівного і зумів виграти кілька місцевих виборів тут.

Мер, який любить обіцяти

Якщо говорити про цього міського голову Рівного, то він є досить скандальним чиновником. За багато років діяльності на керівній посаді добре “навчився” давати обіцянки, з яких багато-що так і залишилося забутим. Про це шукайте наш попередній матеріал.

Ось такі вони – рівненські мери, які очолювали наше місто з часу здобуття незалежності і до наших днів.

А що про міських голів Рівного пам’ятаєте ви?